jok.lt

Pradžia Žirgai Stambieji žemaitukai
Stambieji žemaitukai
argaiv1916
Spausdinti El. paštas
Parašė Decently   
Penktadienis, 01 Sausis 2010 12:40
Stambiųjų Žemaitukų kūrimasis prasidėjo XIX a. pabaigoje, atsiradus didesnio arklio poreikiui, kai žmonių nebetenkino smulkus Žemaitukų veislės arklys. Šiuo laikotarpiu šiaurės rytų Lietuvos dalyje Žemaitukai kryžminti su ristūnų (daugiausia Orlovo veislės) eržilais arba šių veislių eržilais mišrūnais, o pietryčių Lietuvoje žemaitukai kryžminti su šiaurės švedų (gudbranzdalių tipo) eržilais arba šių veislių eržilais mišrūnais. Taip kryžminant, o vėliau veisiant savyje, buvo sukurtas stambesnis ir daug tvirtesnis vietinis arklys, kuris nuo 1941 metų kartu su senojo tipo Žemaitukais vadinamas vietiniu arkliu. Vėliau, apie 1946 metus, šio tipo arkliai buvo atskirti nuo Žemaitukų ir pavadinti Rytų Lietuvos važiuojamaisiais arkliais. 1949 m. Rytų Lietuvos važiuojamieji arkliai kartu su Žemaitukais gavo bendrą žemaičių veislės pavadinimą, išskiriant senąjį ir sustambintą tipus. Nuo 1985 m. jie vadinami ne žemaičių veislės arkliais, o stambiaisiais žemaitukais. 1963-1965 m. Stambiesiems Žemaitukams gerinti buvo įvežti Šiaurės švedų veislės eržilai.

Savybės:

Aukštis ties gogu: 148-154cm
Krūtinės apimtis: 181-187cm
Vidutinis svoris: 500-550kg
Plaštakos apimtis:19,3-20,5cm

Stambiųjų Žemaitukų spalvos įvairuoja nuo gelsvos, bulanos iki tamsiai bėros, juodos. Šiuo metu labiausiai paplitę bėri, tamsiai bėri, pelėki, bulani su dryžiu per nugarą ar juodi arkliai. Stambieji žemaitukai buvo veisiami linijinio veisimo būdu. Stambiųjų Žemaitukų veislės arklių tipas nebuvo baigtas konsoliduoti. Stambieji Žemaitukai į kilmės knygas įrašomi nuo 1948 m. kaip vietinė arklių veislė. Pirmoji žemaičių veislės arklių valstybinė kilmės knyga išleista 1959 m. ir leista iki 1996 m. Nuo 2001 m. Stambiųjų Žemaitukų kilmės knygas veda Lietuvos arklių augintojų asociacija.

Vieningos stambiųjų žemaitukų identifikavimo sistemos šiuo metu nėra, veisliniai arkliai identifikuojami pagal spalvą bei žymes. Stambieji Žemaitukai yra darbiniai - važiuojamojo tipo arkliai. Lietuvoje darbo arklių jėgos bandymai pirmą kartą buvo atlikti 1857 metais. Stambiųjų Žemaitukų treniravimas ir pajėgumo bandymai pagal vieningą metodiką pradėti nuo 1954 metų iki 1985 m. Nuo 2002 m. už stambiųjų Žemaitukų išbandymus atsakinga "Lietuvos arklių augintojų asociacija".

Šiuo metu stambiųjų žemaitukų veislės arkliai yra įtraukti į Pasaulio žemės ūkio gyvūnų įvairovės duomenų banką, įsteigtą prie FAO (Pasaulinė maisto ir žemės ūkio organizacija), taip pat – į Pasaulio žemės ūkio gyvūnų įvairovės katalogą ir pripažinti nykstančiais.

Pagal kaimo plėtros 2004–2006 m. programos, 2007–2013 Kaimo plėtros plano priemonę „Agrarinė aplinkosauga“ yra skiriama parama už nykstančių (retų) veislių gyvulių ir paukščių auginimą. Pradėjus įgyvendinti šias programas, stambiųjų žemaitukų populiacijos mažėjimas iš dalies sustabdytas, tačiau genealoginė veislės struktūra nyksta ir toliau. Veislinių eržilų skaičius sumažėjo iki kritinės ribos. Iš gausių keturių linijų – Šachtioro II 235, Agrasto 156, Kalmano 185 ir šiaurės švedų veislės eržilo Klinto – liko tik po kelis eržilus. Tipingų aukštos veislinės vertės Agrasto linijos eržilų visai mažai.


( 104 bals. )
 
Komentarai (3)
1 žemaitukai
ANA (svečias)
Šeštadienis, 08 Sausis 2011 23:16
Man žiaurei patika žemaitukai. Aš juo rūpinčiaus prižiūrėčiau. Gal kas gali atiduoti žemaituką? Jei galit atiduoti atiduokit rudenį, rugpjūčio mėnesį.
2 žemaitukai
ANA (svečias)
Šeštadienis, 08 Sausis 2011 23:18
Man žiaurei patika žemaitukai. Aš juo rūpinčiaus prižiūrėčiau. Gal kas gali atiduoti žemaituką? Jei galit atiduoti atiduokit rudenį, rugpjūčio mėnesį. KAUNAS
3 Zemaitukai
Arklys (svečias)
Pirmadienis, 05 Kovas 2012 18:17
Man ydomus rupinciaus ir as bet man jo neriaikia ir beje as turiu arkly

Komentuoti

Jūsų vardas:
Anraštė:
Komentaras:
Reklaminis skydelis

Šiuo metu naršo

27 svečiai (-ias, -ių)
KontaktaiJūsų pasiūlymai / BendradarbiavimasAutorinės teisės ir atsakomybėPagalba