jok.lt

Pradžia Veterinarija Sportinių žirgų judėjimo aparato prevencinei apsaugai skirtas šėrimas
Sportinių žirgų judėjimo aparato prevencinei apsaugai skirtas šėrimas Spausdinti El. paštas
Ketvirtadienis, 24 Rugsėjis 2009 19:50
Straipsnis
Sportinių žirgų judėjimo aparato prevencinei apsaugai skirtas šėrimas
Puslapis #

begantis zirgasSportui naudojamų žirgų sąnarių sistema patiria itin didelį krūvį. Fizinės apkrovos lemia sąnarių kremzlių susidėvėjimą, pagrindinės kolageno masės pažeidimus ir spartų glikozaminglikanų (medžiagų, surišančių vandenį kremzlėje ir užtikrinančių jos mechanines bei elastines savybes) lygio mažėjimą. Panašiai nutinka ir žirgui senstant, kai kolageno sintezė kremzlėje natūraliai pradeda mažėti kartu su mažėjančia nuosavų glikozaminglikanų gamyba. Tokie pokyčiai paprastai sukelia degeneratyvines sąnarių ligas, dažniausiai – osteoartrozę.

Osteoartrozės poveikis pasireiškia kaip sąnario deformacija bei dalinis ar visiškas jo funkcijos nevykdymas. Dėl žalos, padaromos jungiamojo audinio kolagenui ir kremzlės ląstelėms, bei proteoglikanų ir vandens netekimo, kremzlė netenka elastingumo ir sutepimo. Tokie pokyčiai pirmiausia pasireiškia vietiniais sąnarių skausmais, o vėliau – pažeisto sąnario sustingimu, ribotu judrumu ir deformacijų susidarymu.

 

Chondoprotektoriai = medžiagos, apsaugančios sąnario kremzlę

Judėjimo aparato audinius saugo vadinamieji chondroportektoriai – medžiagos teigiamai veikiančios ir stabilizuojančios sąnario kremzlę. Šios medžiagos teigiamai veikia oteoartrozės procesą, gerina kremzlės fizines ir mechanines savybes, atnaujina sąnario funkciją, slopina skausmą ir didina sąnario lankstumą. Svarbiausi chondroprotektoriai apima kolageno hidrolizatus ir glikozaminglikanus, t.y. chondroitino sulfatą ir glikozaminsulfatą iš SYSADOA medžiagų grupės, lėtai šalinančios osteoartrozės simptomus. Minėtos medžiagos teigiamai veikia osteoartrozės procesą, gerina fizines ir mechanines sąnario kremzlės savybes, skatina sąnarius atsinaujinti, mažina skausmą ir didina sąnarių lankstumą. Priešingai nei kortikosteroidai ir nesteroidiniai antiflogistikai, chondroprotektoriai dažniausiai neturi analgetinio poveikio. Jų poveikis pasireiškia po 3-5 savaičių. Tiesa, nustojus vartoti preparatą, poveikis išlieka 2-6 mėnesius. Minėtos medžiagos neturi žalingo poveikio ir dėl šios priežasties gali būti naudojamos ilgalaikei prevencijai.

Kolageno hidrolizatas KHP (kolageno hidrolizato peptidai) veikia sąnario kremzlės ląstelių metabolizmą ir dvigubai padidina sąnario kolageno gamybą. Kolagenas turi įtakos mechaninėms sąnario kremzlės savybėms, ypatingai tvirtumui ir lankstumui. Peroralinis kolageno hidrolizatas tiekia sąnario kremzlei, subchondriniam kaului ir sausgyslėms bei raiščiams atsinaujinti reikalingas medžiagas. Preparatas užkerta kelią tolesniam kremzlės mažėjimui, gerina judrumą ir mažina skausmą. Produktas taip pat didina kaulo audinio tankį ir stiprina mineralines grandines.

Kolageno hidrolizato poveikis gydant žirgų sąnarių ligas buvo patvirtintas atlikus klinikinius tyrimus Vokietijoje, kurių metu buvo ištirta 50 ilgą laiką naudotų sportui ir dalyvavusių lenktynėse Holšteino eržilų, pakartotinius tyrimus su žmonėmis (atliko prof. Adamas) bei didelės apimties tarptautinę klinikinę studiją, kuriai vadovavo Tarptautinės osteoartrozės tyrimų asociacijos prezidentas prof. Moskovicas. Įvairių tyrimų metu buvo kliniškai tirtas kolageno peptidų poveikis 2188 pacientams. Visais atvejais poveikis sąnarių lankstumui buvo teigiamas.

Žirgų šėrimas kolageno hidrolizatu teigiamai paveikė sąnarių lankstumą ir kokybiško kanopos rago augimą. Pagerėjo plauko kokybė, žaizdos ir smulkūs sužeidimai gydavo sparčiau.

Pirmasis sąnarių lankstumo pagerėjimas pastebimas po 2 savaičių KHP vartojimo. Po 8-12 savaičių pagerėja bendras lankstumas ir judesių elastingumas, skausmas dingsta ir atsigauna visas organizmas. 
Kolageno regeneracija yra itin svarbi, nes jis sudaro 30% visų kūno proteinų ir yra pagrindinė kaulų, sąnarių, kremzlių, sausgyslių, raiščių, kraujagyslių, odos, kanopų, bazinių membranų, stiklakūnių, kleros ir kt. audinių statybinė medžiaga. Kitų gyvūno proteinų tarpe amino rūgščių, kurios atsako už tokią kolageno struktūrą kaip glicinas, prolinas, hidroksiprolinas, hidroksilizinas, nerandama iš viso arba randama itin mažai. Augalinės kilmės audinių, kuriais šeriami žirgai, sudėtyje nėra nieko panašaus į kolageną, todėl be kolageno peptidų KHP žirgo sąnarius ir judamąjį aparatą sudarančių jungiamųjų audinių regeneracija yra neįmanoma!

Chondroitinsulfatas ir glikozaminsulfatas priklauso grupei glikozaminglikanų, kurie natūraliai randami sąnario kremzlėje. Glikozaminglikanai (GAG) stimuliuoja fiziologinio tipo proteoglikanų sintezę ir gali sumažinti sąnario kremzlę žalojančių enzimų aktyvumą. Jie teigiamai veikia kremzlės metabolizmą ir turi priešuždegiminį poveikį. Viena svarbiausių chondroitino ir glikozaminsulfato savybių yra gebėjimas surišti vandenį ir tokiu būdu užtikrinti tinkamas kremzlės mechanines ir elastines savybes, taip pat ir jos lankstumą. Chondroitino ir glikozaminsulfato veiksmingumas buvo patvirtintas atlikus daugybę tyrimų žmonių medicinos ir veterinarijos srityse.

Pavyzdžiui, chondroitinsulfato priešuždegiminį poveikį patvirtino Romca et al. (1998 m.), sąnario kremzlę žalojančių enzimų sulaikymo savybę patvirtino Parolis et al. (1991 m.) ir Conte et al. (1995 m.). Kalbant apie glikozaminsulfatą, nemažai tyrimų patvirtino, kad jis veiksmingai absorbuojamas ir padeda atstatyti kremzlinį audinį. Glikozaminas padeda sintetinti organizme esančius glikozaminglikanus, turi priešuždegiminį poveikį ir teigiamai veikia osteoartrozės procesą. Hansonas et al. (1997 m.) atliko seriją klinikinių tyrimų, kurių metu nagrinėjo chondroitino ir glikozaminsulfato poveikį gydant žirgų sąnarių ligas, patvirtindamas teigiamą šių medžiagų poveikį – sumažėjusį skausmą ir didesnį sąnarių lankstumą.

Vitaminas E ir selenas yra antioksidantai, apsaugantys judėjimo aparatą nuo žalingo laisvųjų peroksido radikalų poveikio (žalos judėjimo aparato audinių ląstelėms). Jie lėtina osteoartrozės vystimąsi ir slopina skausmą, padeda išsaugoti audinių elastingumą ir didina audinių atsparumą oksidacijai. Vitaminas E ir selenas taip pat teigiamai veikia raumenų formavimąsi ir funkcionavimą, padeda užkirsti kelią raumenų ligoms bei padeda jas gydyti (ir spartina gydymo procesą). 
Komentarai (2)
1 .
Agnė
Šeštadienis, 27 Vasaris 2010 14:59
Įdomu.
2 straipsnis
g. (svečias)
Penktadienis, 11 Birželis 2010 13:31
pateikta medziaga rimtai, padirbejo neblogai kazkas

Komentuoti

Jūsų vardas:
Anraštė:
Komentaras:
Reklaminis skydelis

Šiuo metu naršo

40 svečiai (-ias, -ių)
KontaktaiJūsų pasiūlymai / BendradarbiavimasAutorinės teisės ir atsakomybėPagalba