jok.lt

Pradžia Veterinarija Kaulų tankio didinimas – kelias link kaulų tvirtumo
Kaulų tankio didinimas – kelias link kaulų tvirtumo Spausdinti El. paštas
Pirmadienis, 07 Gruodis 2009 12:32

Kaulinis audinys yra dinamiškas ir po patirto krūvio bei fizinio poveikio nuolat atsinaujina. Kaulus sudaro dviejų tipų kauliniai audiniai. Kortikalinis audinys yra tankus audinys, suteikiantis kaulams formą ir tvirtumą. Šis audinys sudaro 80% suaugusio gyvūno griaučių. Trabekuliarinis kaulas yra į tinklą panašus audinys, esantis ilgųjų kaulų galuose ir gaubiantis kaulų čiulpus. Abiejų tipų kaulinį audinį sudaro kolagenų matrica su osteoblastais (ląstelėmis, gaminančiomis kaulinį audinį) ir osteoklastais (ląstelėmis, šalinančiomis kaulinį audinį).

 

Osteoblastai yra kaulo ląstelės, gaminančios kaulinį audinį. Jos yra išsisklaidžiusios kaulo matricoje ir gamina medžiagą, kurios sudėtyje yra kalcio ir fosforo. Osteoklastai yra ląstelės, rezorbuojančios kaulinį audinį.

Osteoblastai ir osteoklastai, atnaujindami kaulinį audinį, sąveikauja tarpusavyje. Kaulinio audinio atnaujinimas padidina tankumą, nes esamas kaulas pakeičiamas nauju ir sustiprinamas audinys toje vietoje, kurioje kaulas labiausiai pažeistas. Atnaujintas kaulas yra tvirtesnis už ankstesnį, kuris buvo išsivystęs įprasto augimo metu.

Kaulinio audinio „statybai“ ir atsinaujinimui didelės įtakos turi kolageno peptidai. Kolagenas sudaro maždaug trečdalį kūne esančių proteinų. Jis sudaro apie 30% suaugusio gyvūno kaulinio audinio ir yra jungiamųjų audinių ir kremzlių pagrindinė sudėtinė dalis.

Peroraliniu būdu vartojami kolageno peptidai užtikrina kaulo ląstelių reprodukciją ir padidina kolageno sintezę trabekuliarinio kaulo tarpląstelinėje erdvėje. Tokia kaulo ląstelių (osteoblastų) reprodukcija lemia didesnį kaulinio audinio tankumą ir geresnę kaulų mineralizaciją.

Didesnis kaulinio audinio tankumas ir geresnė mineralizacija padidina ne tik paties kaulo tvirtumą ir patvarumą, bet ir užtikrina geresnę sausgyslių, raiščių ir raumenų dangos kokybę, kad optimaliai vystytųsi raumenų ir raiščių sistema. Minėtas veiksnių kompleksas labai teigiamai veikia žirgo sandaros tvirtumą.

Kaulai baigia augti per pirmuosius dvyliką žirgo gyvenimo mėnesių. Iki 6 mėnesių anglų grynaveisliai žirgai pasiekia net 84% viso savo ūgio, tačiau tik 46% suaugusio žirgo svorio. 12 mėnesių amžiaus jaunikliai paprastai pasiekia 94% suaugusio žirgo ūgio ir 65% suaugusio žirgo svorio. Augimas į aukštį faktiškai sustoja 22 mėnesių amžiaus (kai būna pasiekta maždaug 97% viso ūgio). Tokio amžiaus žirgas paprastai jau būna pasiekęs apie 90% savo suaugusio svorio, todėl skeletas auga žymiai sparčiau nei didėja svoris.

Vaisiaus kaulų mineralizacija prasideda paskutinį nėštumo trimestrą. Tuo metu vaisius jau turi kremzlinius kaulus. Naujagimio kumeliuko skelete yra vos 17% suaugusio žirgo mineralų kiekio.

Vieno tyrimo metu buvo sekamas bendras mineralų kiekis įvairiais augimo etapais. Naujagimio kumeliuko skeletas sudaro vos 17% suaugusio žirgo mineralų kiekio. 6 mėnesių amžiaus kumeliuko mineralizavęsi yra 68% kaulų, o 12 mėnesių kumeliuko - 76% kaulų. Maksimalus mineralų kiekis kauluose pasiekiamas tik 6 metais.

Kumeliukų ir jaunų žirgų griaučių svoris, lyginant su bendru svoriu, yra žymiai didesnis negu suaugusių žirgų. Žirgui senstant ši proporcija mažėja. Didelė dalis skeleto masės susiformuoja ir mineralizuojasi pirmaisiais žirgo gyvenimo metais. Tai patvirtina, kad šiuo laikotarpiu labai svarbu šerti kumeliuką pakankamu kiekiu „statybinių medžiagų“ ir kaulams formuotis padedančių mineralų. Jei žirgo organizmas su pašaru gauna pakankamą ir subalansuotą kiekį energijos, proteinų ir kaulų mineralų, kaulinis audinys tampa tankesnis ir geriau mineralizuotas. Tokio žirgo skeleto svoris suaugus yra žymiai didesnis nei žirgo, kuriam augimo metu trūko „statybinių“ ir mineralinių medžiagų.

Pirminis šaltinis medžiagų, kurios reikalingos naujagimio kumeliuko skeleto sistemai maitinti, yra motinos pienas. Didžiausias kiekis mineralinių medžiagų kumelės piene randamas pirmąją savaitę prasidėjus laktacijai, o vėliau jis nuosekliai mažėja. Jei kumelė nėštumo ir kumeliuko maitinimo laikotarpiu gauna nepakankamai kalcio, vaisiui taip pat jo trūksta. Gimimo metu kumeliukų, kuriems trūko kalcio, kulnų skersmuo yra mažesnis.

Kalcis ir fosforas yra pagrindiniai kaulams reikalingi mineralai. Šių elementų dienos poreikis skiriasi priklausomai nuo augimo etapo. 6 mėnesių amžiaus kumeliuko vidutinis svorio prieaugis per dieną sudaro 0,65 kg. Jam reikia apie 38 g kalcio ir 25 g fosforo per dieną. 12 mėnesių amžiaus kumeliukas per dieną priauga maždaug 0,5 kg ir jam reikia apie 45 g kalcio ir 30 g fosforo.

Kalcio ir fosforo santykis taip pat labai svarbus. Dienos normoje kalcio, lyginant su fosforu, turėtų būti 3:1 iki 1:1. Optimalus santykis augančiam žirgui yra 2,5:1. Tyrimai parodė, kad jeigu Ca:P santykis kasdienėje žirgo pašaro normoje ilgą laikotarpį viršija 6:1, galiausiai kaulų tankis sumažėja. Atvirkštinis santykis, t.y. daugiau fosforo negu kalcio, taip pat žalingas. Pašaro normoje kalcio turėtų būti daugiau, jeigu žirgas yra šeriamas dideliais kiekiais liucernos šieno (Ca:P santykis 6:1) arba dobilų šieno (Ca:P santykis 6,6:1). Kita vertus, pašare fosforo turi būti daugiau negu kalcio, tuo atveju, jei žirgas šeriamas dideliais kiekiais kviečių sėlenų (Ca:P santykis 1:3,2). Vien tik kalcio vartojimas įtakos kaulo tankumo didėjimui neturi.

Kalcio šaltinis yra labai svarbus veiksnys, turintis įtakos metabolizmui ir kalcio panaudojimui organizme. Kalcis iš skirtingų šaltinių biologinis prieinamumas yra labai nevienodas. Pagrindinė fizinė ir cheminė savybė, veikianti biologines charakteristikas, t.y. išskyrimą ir įsisavinamumą, yra medžiagos tirpumas vandenyje. Vanduo yra daugumos gyvuose organizmuose randamų medžiagų, ypatingai mineralų, pagrindinis tirpiklis. Paprastai organizmas lengviausiai absorbuoja tas medžiagas, kurios lengvai tirpsta vandenyje. Kai kurios vandenyje netirpios medžiagos tirpinamos rūgštyse (žirgo skrandyje esančioje druskos rūgštyje). Paprastai rūgštingumas žolėdžių (taip pat ir žirgų) skrandyje yra mažas lyginant su mėsėdžiais, taip pat ir žmonėmis. Be to, rūgštyse tirpias medžiagas sunkiau absorbuoti. Būtent todėl kalcio ir fosforo šaltinį derėtų rinktis atsižvelgiant į tirpumą vandenyje (pH 7, esant 25 °C), nes mineralai tirpinami, absorbuojami ir naudojami virškinamajame trakte. Neištirpęs kalcis pašalinamas iš virškinamojo trakto taip ir nepadaręs jokio poveiki. Šis principas taikomas ne tik kalcio, bet ir kitų mineralų, tokių kaip fosforas, geležis, cinkas, varis ir kt., šaltiniams.

Kalcio karbonato, kuris yra dažniausiai naudojamas kalcio šaltinis, tirpumo ir įsisavinamumo pavyzdys:

1)     kalcis pateikiamas įprasta kalcio karbonato CaCO3 forma,

2)     medžiaga ištirpinama rūgščioje (druskos rūgšties HCl) skrandžio terpėje: jei skrandžio sultyse jos yra pakanka koncentracija, arba jei pH = 1.5 – 2.

CaCO3 + 2 HCl ---------> CaCl2 + H2CO3

Tuomet susidaro kalcis, kurio forma yra kalcio chloridas – CaCl2

3)     kalcio chloridas išskaidomas į Ca2+ + 2Cl-

4)     tuomet kalcis yra absorbuojamas arba į jonizuotą Ca2+, arba prijungiamas prie proteino.

Skirtingų kalcio šaltinių tirpumas vandenyje, esant 25 °C

Kalcio karbonatas mažiau nei 0.1 g/l H2O

Kalcio fosfatas mažiau nei 0.1 g/l H2O

Kalcio citratas 0.2 g/l H2O

Kalcio gliukonatas 3.5 g/l H2O

Kalcio laktatas 12.0 g/l H2O

Kalcio laktatas/gliukonatas 45.0 g/l H2O

Kalcio chloridas – kalcio šaltinis

„Mineralpony“ preparatuose 740.0 g/l H2O

Organizmo prisodrinimo kalciu (ir kitomis mineralinėmis medžiagomis) lygį galima patikrinti atlikus biocheminius kraujo serumo tyrimus. Serume kalcio kiekis (žirgų) turėtų sudaryti 2.5 – 3.5 mmol/l ir 1.4 – 1.5 mmol/l, jeigu kalcis yra jonizuotas (remiantis Žirgų ligų laboratoriniais nurodymais, D.I. Bounous, Išsamus vadovas, T a M. Pavord, statistiškai patikrinta – „ORLING s.r.o.“, K.Duškova).

Kitas kaulams labai svarbus mineralas yra magnis. Magnis yra svarbus formuojantis kolageniniam audiniui ir kaulinio audinio mineralizacijai. Kauluose randama maždaug 60% viso organizme esančio magnio. Su žmonėmis atlikti tyrimai parodė, kad egzistuoja ryšys tarp magnio įsisavinimo su maistu ir kaulų tankumo. Jeigu magnio gaunama mažai, osteoblastų ir osteoklastų (kaulo atsinaujinimo procese dalyvaujančių ląstelių) veikla lėtėja

Svarbus vaidmuo vystantis kaului tenka mikroelementams, variui ir cinkui.

Varis yra labai svarbus teisingam aulinio audinio kaulėjimui. Jis yra būtinas tam, kad susiformuotų kolageno audinio, sudarančio kaulinio audinio pagrindą, tarpusavio sąsajos. Buvo atlikta keletas klinikinių tyrimų, kurių metu patvirtinta, kad egzistuoja ryšys tarp mažo vario kiekio serume ir padidintos ortopedinių ligų, pavyzdžiui lenkimo deformacijų ir osteochondrozės, išsivystymo tikimybės. Esant mažesniam vario kiekiui atsiranda tipiniai osteochondrotiniai pokyčiai. Sumažėja kolageno tarpusavio sąsajų, jungčių, svarbių kremzlės mineralizacijai kaule, vystimasis. Sąnario kremzlė suplonėja ir sąnariuose atsiranda mikroporų. Be to, ilguosiuose kauluose ir stuburo slanksteliuose atsiranda mikro įtrūkimų. Atlikus kitus tyrimus paaiškėjo, kad papildomas kumelės ir kumeliuko šėrimas variu teigiamai veikia skeleto vystimąsi.

Cinko kiekis yra svarbus formuojantis kaulams ir kremzlei. Jis gali trukdyti įsisavinti varį ir būtent todėl per didelis jo kiekis yra nepageidaujamas norint, kad kaulai vystytųsi sveiki.

Manganas yra dar vienas svarbus mikroelementas, dalyvaujantis kolageno ir jungiamojo audinio metabolizme.

Tinkamas krūvis judamajam aparatui, kartu su šėrimu, taip pat yra svarbus veiksnys, turintis įtakos teisingam kumeliukų ir jaunų žirgų skeleto vystimuisi.

Buvo atlikta keletas tyrimų, kurių metu paaiškėjo, kad treniruotės lemia jaunų žirgų kaulinio audinio tankėjimą. Vieno jų metu buvo lyginami vienerių metų amžiaus žirgai, auginami aptvaruose, ir tokio pat amžiaus žirgai, augantys ganyklose ir kiekvieną dieną gaunantys daug fizinio krūvio. Paaiškėjo, kad ganyklose augančių žirgų kaulai buvo 33% tankesni.

Su anglų grynaveisliais žirgais atlikti bandymai parodė, kad kaulų tankumas padidėja treniruojant žirgą bėgti trumpas distancijas (400 m) maždaug 7 s/100 m greičiu.

Buvo nustatyta, kad kulno kaulo „nuovargio riba“ daugeliu atvejų sudarė 50 000 smūgių, o tai atitinka maždaug 5 mėnesius treniruočių. Vėliau kulno pažeidimo atvejų dramatiškai daugėja.

Kiti tyrimai parodė, kad kaulo savybes neigiamai veikia nepakankamas fizinis aktyvumas. Ilgą laiką netreniruojamų žirgų kaulų tankumas buvo mažesnis negu treniruojamų. Atnaujinus užsiėmimus pirmas 60 dienų treniravimosi dienų kaulų tankumas ir toliau mažėjo.

Teisingas maitinimas su pakankamu kiekiu „statybinių medžiagų“, taip pat ir pakankamu bei subalansuotu kiekiu mineralų (gaunamų, pavyzdžiui, vartojant savo sudėtyje kolageno peptidų, kaulų mineralų, mikroelementų ir kitų kaulo metabolizmui įtakos turinčių medžiagų turinčius „MINERALPONY“ papildus), bei tinkamas treniravimas gali padėti padidinti kaulo tankumą ir kaulų sistemos atsparumą. 

„Mineralpony Baby

Koncentruotas mineralinis ir kolageninis pašaro papildas, kurio sudėtyje yra kolageno peptidų, itin lengvai įsisavinamų kaulams reikalingų mineralų, mikroelementų ir vitaminų, teigiamai veikiančių kaulų metabolizmą ir padedančių formuotis tankiam, tvirtam ir labai mineralizuotam kaului. Papildas skirtas intensyviai šerti nėščias ir maitinančias kumeles, kumeliukus ir jaunus, augančius žirgus.

„Mineralpony Senior“

Koncentruotas mineralinis ir kolageninis pašaro papildas, kurio sudėtyje yra kolageno peptidų, itin lengvai įsisavinamų kaulams reikalingų mineralų, mikroelementų ir vitaminų, teigiamai veikiančių kaulų metabolizmą ir apsaugančių nuo nukalkėjimo dėl kaulų patiriamo mechaninio krūvio. Papildas skirtas intensyviai maitinti sportuojančių žirgų kaulus ir sąnarius.

Parengta pagal www.gelapony.lt informaciją

( 39 bals. )
 

Komentuoti

Jūsų vardas:
Anraštė:
Komentaras:
Reklaminis skydelis

Šiuo metu naršo

27 svečiai (-ias, -ių)
KontaktaiJūsų pasiūlymai / BendradarbiavimasAutorinės teisės ir atsakomybėPagalba