jok.lt

Pradžia Jojimas Laisvalaikis su žirgais
Laisvalaikis su žirgais Spausdinti El. paštas
Straipsnis
Laisvalaikis su žirgais
Jojimas – (ne)brangus malonumas

Turbūt sunku būtų rasti žmogų, kuris nė karto nebūtų svajojęs apie sėdėjimą ant puikaus žirgo, ramų pasijodinėjimą gamtoje ar pašėlusį lėkimą laukais ir miškais. Iš tiesų žirgai žavi daugelį žmonių. Kai kam tai asocijuojasi su senosios Anglijos aristokratais, kitiems – su Šiaurės Amerikos prerijų kaubojais, tretiems jie primena skaitytas istorijas apie senovės karžygius. Tačiau abejingų žirgams nėra. 

argaiv1916

Lietuvoje jojimą pamėgsta vis daugiau žmonių. Aišku, dar toli gražu negalime lygintis su Vakarų Europos gyventojais, kur žirgų auginimas ir jojimas yra labai populiarus, turintis gilias tradicijas laisvalaikio praleidimo būdas. Skandinavijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse jodinėja nepaprastai daug žmonių. Dažnai ir lietuviai jojimą atranda tik grįžę iš užsienio kelionių.

Jojimo pradžiamokslis

Laisvalaikio jojimas žirgu gali tapti viena džiugiausių akimirkų gyvenime. Tai su niekuo nepalyginama patirtis. Žinoma, prieš leidžiantis į kvapą gniaužiantį žygį visų pirma teks išmokti tvirtai laikytis balne, išmokti suprasti ir valdyti žirgą, kitaip sakant – teks pramokti joti. Prieš išriedant motociklu į gatves tenka išmokti važiuoti aikštelėje, išlaikyti teises. Tas pats ir su jojimu. Tačiau žirgas – ne motociklas. Jis turi savo charakterį, gali būti linksmas ar pavargęs, gali „pajuokauti“ ir pabandyti nušveisti naujoką žemėn arba gali tiesiog netikėtai išsigąsti ir mestis šonan. Visa tai nepatyrusiam raiteliui gali baigtis skrydžiu iš balno. 

Todėl pradžioje yra būtina patyrusio trenerio priežiūra. Jau po keleto pamokų daugelis ima jausti žirgą, suprasti jo norus, poreikius, po truputį mokosi jį valdyti. Ir pats žirgas, pajutęs, kad raitelis ne naujokas ima klusniau vykdyti komandas. Nemažai pirmą kartą sėdusių į balną ėmė visai pakenčiamai joti po 10-15 pamokų. Aišku, daug kas priklauso nuo noro ir pasiryžimo išmokti, fizinio pasirengimo. Kaip ir kitų sporto šakų atveju, vaikai paprastai jojimo techniką perpranta žymiai greičiau. Jie yra drąsesni, imlesni, ne tokie susikaustę.

Nors turbūt neatsiras raitelio, kuris nebūtų iškritęs iš balno, kuris nebūtų jautęs nuovargio nulipus žemėn, tačiau viską atperka pajautimas, kad su kiekviena akimirka imi vis geriau ir geriau pažinti žirgą, žinai ko iš jo laukti, kaip reaguoti į jo „išdaigas“, išmoksti koordinuoti judesius, tvirčiau jaustis balne. Iš tiesų mokytis nenustoji niekuomet, tačiau pirmosios pamokos dažnam išlieka nepamirštamos.

Gamtoje su žirgais

Jojant žirgu galima patirti nuostabių akimirkų. Visų pirma tai nepaprastas laisvės pojūtis. H. Thompson yra pasakiusi, kad „jodami žirgu mes pasiskoliname laisvę“. Geriausiai tą galima patirti jojant gamtoje. Daugelis Lietuvos žirgynų pasižymi puikiu kraštovaizdžiu, yra įsikūrę gražiame gamtos prieglobstyje, o kai kurie netgi istoriškai vertinguose buvusiuose dvarų pastatuose. Jodinėti tokioje aplinkoje – nepaprastas malonumas. Tačiau netgi iš pirmo žvilgsnio įprasta pieva ar pamiškė iš balno dažniausiai pasirodo visiškai kitokia. Kiekvienas upelis, kiekvienas nuvirtęs rąstas ar pulkas išgąsdintų kurapkų gali sukelti vis kitus potyrius. Su niekuo neįmanoma palyginti plaukimo ant žirgo ežere, ramaus žingsniavimo plačia rasota pieva giedrą gegužės vakarą, risnojimo vasaros gėlių kvapų prisigėrusia pamiške, ar lėkimo šuoliais miško takeliu, kuomet saugodamas veidą iš paskutinių jėgų spaudiesi prie žirgo... Taip, tokių įspūdžių neįmanoma pamiršti!

Jojant dažnai patenkama į tokias vietas, kur kitu būdu vargu ar nukeliautum. Paprasčiausiai su žirgu gali įveikti didesnius atstumus negu keliaudamas pėsčiomis, gali atsidurti ten, kur niekaip nenuvažiuotum dviračiu ar motociklu, ką jau kalbėti apie automobilį. Yra raitelių, kurie dalyvauja ilguose turistiniuose žygiuose, vieni ar grupėmis keliauja žirgais ištisas savaites. Be abejo, tam būtinas puikus pasiruošimas, savęs ir žirgo pažinimas.

Laisvėje žirgai elgiasi visiškai kitaip nei manieže ar uždaroje aikštelėje. Gamtoje pilna gyvybės, judesio, todėl jie gali netikėtai išsigąsti, gali nedrįsti perbristi upelio ar peržengti geležinkelio bėgių. Kita vertus, gamtoje jie pasijunta laisvi, dažnai noriai leidžiasi šuoliais. Jeigu išjojama keliese, žirgai be jokio raginimo risnoja kartu ar entuziastingai leidžiasi šuoliais. Tokiais atvejais dažnai būna labai sunku sulaikyti atskirą žirgą ar pasukti jį priešinga kryptimi. Tačiau kaip tik dėl viso to – dėl laisvės pojūčio, dėl greičio ir nenuspėjamumo, dėl iššūkių ir drąsos jojimas gamtoje yra ypatingai žavus.

Sveikatos stiprinimas

Jojimas yra puikus būdas atsipalaiduoti. Su tuo sutiko visi be išimties kalbinti raiteliai. Sėdint balne neįmanoma galvoti apie darbe likusias problemas, apie šeimyninius rūpesčius. Grynas oras praskaidrina mintis, o vėjas greitai išpučia visus negerumus iš galvos.

Kartu tai puiki fizinė treniruotė kūnui. Jojant dirba įvairūs kojų, nugaros, pilvo, rankų raumenys. O jojimas gamtoje – ypatinga dovana visam kūnui. Juk jojama dažniausiai užmiestyje, kaime, tad organizmas atsigauna vien nuo buvimo gryname ore. Taip periodiškai jodinėjant grūdinamas organizmas, stiprėja raumenys, plaučiai, širdis. Aktyvus judėjimas, bendravimas su žirgu, grynas oras, puikios emocijos – tai tikra palaima ir kūnui ir sielai.

Teko girdėti, jog viena iš įgimtų žmogaus baimių yra pusiausvyros praradimo baimė. Būtent jodamas žmogus mokosi išlaikyti pusiausvyrą. Jei jos nebus, išsilaikyti balne nepadės nei tvirtos kojos, nei, juo labiau, rankos. Sakoma, kad išmokus išlaikyti pusiausvyrą balne, ją lengviau rasti ir gyvenime.

Yra keletas paplitusių mitų apie jojimą ir poveikį sveikatai. Teko girdėti netgi tokį, jog neva tai nuo jojimo kojos darosi kreivos. Patyrusiems raiteliams, sportininkams, žmonėms, praleidusiems balne po 30 metų tokios kalbos kelia šypseną. Atvirkščiai, jojant gerinama laikysena, taisomi įgimti kojų, stuburo defektai. Neveltui žirgai netgi pasitelkiami žmonių sveikatai gerinti. Pasaulyje (o jau ir Lietuvoje) plačiai naudojama hipoterapija, arba gydomasis jojimas. 
Komentarai (19)
1 Neblogai
Raminta (svečias)
Antradienis, 12 Gegužė 2009 17:44
Neblogas straipsniukas. Nieko naujo, bet niekad nejojusiems pades susidaryti sioki toki vaizda ir gal ka paskatins pameginti...
2 ddsd
kamile (svečias)
Sekmadienis, 10 Sausis 2010 16:29
Esu jodinejusi 'Petešoje' labai patiko, nes galėjau pati vadelioti. O apie šį straipsniuką galiu pasakyti štai ką : niekad nejojusiems tikrai padės šis straipsniukas. :)
3 .
Bernarda
Pirmadienis, 25 Sausis 2010 15:58
jodinėjau marijampolės zirgyne horsina, manau marijampoliecius tikrai paskatins sis straipsnis isbandyti gera uzsemima.
4 Svajone
Viktorija (svečias)
Trečiadienis, 03 Kovas 2010 00:29
Va va, man mama neleido vaikystej lankyti zirgyno, nes sake, kad mano stuburui pakenks ir kojos bus kreivos. Viena diena nuejau paslapciu i Belmonto zirgyna, tai nors ir nedaug pajojau rateliu, bet taip ir liko mano svajonese tas pirmas kartas :) Po to, kai mama suzinojo, ojojoj buvo... Dabar man jau 29 metai, ir perskaicius sita straipsni, net pajutau ta gryna ora ir laisve. Reikia butinai igyvendinti savo svajone!!!
5 Nuostabi svetaine!
Inga (svečias)
Penktadienis, 19 Rugpjūtis 2011 13:01
Labai saunus straipsnis! Tikra tiesa...zirgai sukelia tikrai labai geras emocijas...As dievinu juos!Tik gaila, joti teko vos viena karta, bet pasinaudojus sios svetaines informacija labai tikiuosi kad pavyks pajodineti ir pabendrauti su zirgais dazniau! Didziulis ACIU Jums uz informacija! Labai gera svetaine!
6 nuostabu
Monika (svečias)
Ketvirtadienis, 03 Lapkritis 2011 16:03
Labai fainas straipsniukas as tai labai norejau su susessere zirgo va viena diena mama pasake kad man senelis nupirko sportiny zirga buvau labai laiminga nors joju tik kai kada bet jau pramokau joti su savo zirgu labai smagu joti
Sis straipsnis pades niekad nejojusiems suzinoti apie zirgus ta va tiek
7 Oho...
Neringa (svečias)
Penktadienis, 04 Lapkritis 2011 17:06
Man šis straipsnis labai patiko net ašarėlė ištryško... Labai patiko. Ištikrūjų labai gražiai aprašyta. Labai ačiū tiems, kurie šį straipsnelį parašė. Dėkoju!!!
8 zygiai zemaitukais
KOBALTAS (svečias)
Šeštadienis, 17 Gruodis 2011 21:17
TURBUT GERIAUSIA BUTU JOTI SU ZIRGAIS ,KURIAIS BUVO JOJAMA PRIE JUODOSIOS JUROS...KAS ZINOTE KAIP RASTI ORGANIZATORIUS?
9 mano svajone
austeja (svečias)
Pirmadienis, 09 Sausis 2012 11:23
dabar man yra 15 metu as nuo 5 metu turejau svajone buti zirgu lenktyniu cempione tureti kambaryje medaliu.mamai sakiau jinai man viska leisdavao eiti i zirgyna, nors nei karto nenuveze.as ja vis ar turiu norosia sia svajone.mama man joti leidzia daugiau negu tetis, nes pas mus gimineje yra buve baisiu nutikinu su zirgais pvz.susilauze stubura,spyre kanopa.tai mano tevai suapejojo del sio sporto.bet as sios svajones vis dar nebaigiau svajoti...
10 Tobulybė...
Milda (svečias)
Šeštadienis, 14 Sausis 2012 17:35
Visada svajoju jodinėti, bet, kaip ir tikriausia dauguma, bijau. Taip, vaikystėje visada jodinėdavau kaime ant senelio arklių, bet dabar, kai man pačiai 24 atsirado baimė sėsti ant arklio, o ką jau kalbėti apie tikrą žirgą...
Taip, neslėpsiu, visada žaviuos jodinėjančiais, pati svajoju kadanors užsėsti ant Arabų veislės žirgo ir pasileist į tą tobulą kelionę, bet vis kankina vienas klausimas: kaip nugalėti baimę?
Brangieji, jei kas galite duoti šiuo klausimu patarimų, būkite geri, parašykit el. paštu moonrealita@gmail.com
11 uZKABINO
sigita (svečias)
Penktadienis, 10 Vasaris 2012 09:08
PRIKELE DAUG PRISIMINIMU IS PRAEITIES...
12 luka
luka (svečias)
Ketvirtadienis, 17 Gegužė 2012 13:40
ar pamokos vyks su mokytoju ar vieniems patiems reikes jodineti ?
13 apie...
Zirgu myletoja (svečias)
Pirmadienis, 11 Birželis 2012 15:49
Labai geras straipsnis. Niekada nejojusiems padetu susikurti vaizda... :) esu su zirgu apejusi viena rata.. bet paciai valdyti zirgo dar neteko... noreciau pabandyt... dfabar kai esu Vilniuje manau mano noras issipildis... paciai pajodineti zirgu... jauciu rysi jiems mano gimineje beveik niekas nemyli zirgu.. kai kas is seimos man vis sako kad as kazkuo issiskyriuo pomegiais... Varenoje, ten kur as gyvenu yra zirgynas, bet ten nemanau kad leidzia jodineti... daznai ten nueinu ir linksmai praleidziu laika kalbindama zirgus, glostydama juos... zodziu zirgai- nuostabus padarai :)))
14 Laisvalaikis su žirgais
Hilda
Ketvirtadienis, 28 Birželis 2012 19:50
o ar galima pas jus pajodineti su 6 metu vaiku? mano dkrele labai noretu...
15 As jau lankau!
Liudas (svečias)
Antradienis, 09 Spalis 2012 20:17
Kaip jau sakiau as jau lankau zirgyna, drevernoje, kur netoli yra marios i kurias vasaros dienomis as su savo grupiokais nujojiame ir ten pasimaudome (su zirgais)
16 Issipildziusi svajone
Gabriele (svečias)
Antradienis, 01 Sausis 2013 15:14
As jau nuo 2 metu svajojau tureti arkli dabar man 11 metu ir pagaliau mano svajone ispildyta turiu savo arkli.
17 :)
As (svečias)
Pirmadienis, 25 Kovas 2013 16:08
As visada svajoju tureti zirga ir su juo skrieti kiek tik kojos nesa. bet turbut mano svajone nebus ispildyta... Dziaugiuosi truputi pavydziu kurie turi savo zirga. O as turiu tik balna ir medini arkli be galvos lauke. O kad issaustu diena mano svajonei issipildyti...
18 zirgai
nk (svečias)
Ketvirtadienis, 04 Balandis 2013 11:58
nenoriu gadinti graziu minciu , bet tik zirgynuose , kai atvaziuoji pajodineti buna sriejimas laukais . kai turi nuosava zirga ir ispiria ir ikanda , krenti daugybe kartu . negana to reikia pasirupinti , kad zirgas turetu reikiama inventoriu , geras arklides , pievas , levadas ir k.t. o beje ir ligos uzklumpa zirga . sunku buna , bet kai viska istveri (jei pavyksta , nes labai sunku ) tada tai ir prasideda laimejimai varzybose , skriejimas laukais , begalinis zirgo paklusnumas ir pasitikejimas vienu tavimi ...
19 !!!!
poniai (svečias)
Pirmadienis, 06 Birželis 2016 09:34
ziaurei noriu nuosavo poniuko net turiu ziaurei daug vietos prie misko bet mama neleidzia

Komentuoti

Jūsų vardas:
Anraštė:
Komentaras:
Reklaminis skydelis

Šiuo metu naršo

19 svečiai (-ias, -ių)
KontaktaiJūsų pasiūlymai / BendradarbiavimasAutorinės teisės ir atsakomybėPagalba